Şifalı Bitkiler

Zencefil Şifalı Bitkisi
Yumru köklü aromatik bir şifalı bitkidir. Yumruları satılır. Kuru veya yaş olarak tüketilebilir. Bu bitkinin genelde çayı revaçtadır. İhtiva ettiği uçucu yağlar ve shogaols – gingerols türevi fenol bileşikler bu bitkiyi eşşiz bir değere yükseltir. Genelde aktarlar ve büyük marketlerde satılan bu bitki günümüzde bir çok marketten de elde edilebilmektedir.

Kullanıldığı yerler;
Bulantı şikayetlerinde, uyku düzenlenmesinde, anti oksidan olarak, iştah açıcı olarak, mide rahatsızlıklarında, soğuk algınlığında, kollesterolün kontrol altına alınmasında, solunum yolu rahatsızlıklarında ve dolaşım sistemi rahatsızlıklarında

Yukarı Daha Geniş Bilgi

Çörek Otu Şifalı Bitkisi
Peygamber efendimiz(SAV)in övdüğü bu bitkinin faydaları saymakla bitmez. Açık mâvi renkli çiçekler açan ve 20-40 cm boyunda bir senelik, otsu bir bitkidir çörek otu. Yol kenarları ve özellikle ekin tarlaları içinde bulunur. Gövde dik ve kısa tüylüdür. Yaprakların alttakileri saplı, üsttekileri sapsızdır. Çiçekler uzun saplı ve tek tektir. Taç yaprakları iki parçalı ve bal özü bezleri taşıyan 8 tâne küçük parça hâlindedir.

Kullanıldığı yerler;
Mikrop, virüs ve mantarlara karşı öldürücü tesire sahiptir, İfraz boşaltıcı ve solunum borusunu genişleticidir, Kansere karşı koruyucu etkisi vardır, Kan şekerini düzenler, Yorgunluk halini giderip zindelik verir, Damar hastalıklarını önler, Cinsel gücü arttırır, Hazmı kolaylaştırır, Vücuttaki toksinleri süzerek atar, İdrar söktürücü özelliği ile safraya iyi gelir, Yaraların çabuk iyileşmesini ve hücrelerin yenilenmesini hızlandırır, Alerjileri önler, Savunma sistemini dengeler, Hormon sistemini ve ruh hâlini sağlamlaştırır.
Yukarı Daha Geniş Bilgi

Yaban Mersini
Yaban mersini; 30cm-1 metre arasında boyu olan ve genelde mayıs aylarında çiçek açan bir bitkidir. Güz aylarına doğru olgunlaşır olgunlaştığında meyveleri mavi renklidir. Meyvesinin dışında “yapısında bulunan maddelerden dolayı” puslu bir görüntü mevcuttur.

Kullanıldığı yerler;
Özellikle göz hastalıklarında bolca kullanılan yaban mersini yaraların iyileşmesi ve kalp damar sistemi üzerindeki mucizevi etkisiyle bilinmektedir.
Yukarı Daha Geniş Bilgi

Keten Tohumu
Diyet sofralarının vazgeçilmezi olan bu bitki; Özellikle Akdeniz havzasında yetişir ve yayılım gösterir. Tepeye doğru dallanan yeşil bir gövdeye sahip olan keten ucu sivri olan uzun yapraklara sahiptir. Çiçekleri gök mavisi renginde ve oldukça gösterişlidir. Meyveleri yaz sonlarında olgunlaşır. Meyveler içerisinde 2 adet tohum barındıran sivri yapılı kahve renklidir.

Kullanıldığı yerler;
Kolesterolü düşürür, felç ve kanser için iyi bir destek gıdasıdır unutkanlığı ve bunamayı giderir, Sindirim sistemine destek sağlar, Kabızlık tedavisinde vazgeçilmezdir, Kan şekerini ayarlar, Bazı deri hastalıklarının iyileştirir, yaraların daha çabuk iyileştirilmesinde kullanılır, Kemik ve destek sistemin kuvvetlendirilmesinde kullanılır,

Bir önceki yazımız olan Günlük Bir Avuç Fındık Her Yaştan Insana Iyi Gelir. başlıklı makalemizde çinko, demir ve kalsiyum hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*